Czy chcesz żyć 100 lat w zdrowiu?

Ten Pan na zdjęciu ma 107 lat i wciąż biega!

Nazywa się Fauja Singh.

Urzekł mnie jego uśmiech i dobro bijące z oczu. W wieku 89 lat po raz pierwszy przebiegł maraton! Zaintrygowała mnie jego osoba i zaczęłam czytać o nim i wyczytałam, że jest Sikhem (wyznawcą religii, która powstała w XV wieku w Indiach w prowincji Pendżab i jest połączeniem islamu i hinduizmu), jest wegetarianinem i ma ascetyczne podejście do terningu.

biegacze
abstract-beach-desert-723997

Niesamowite!

Pochodzi z Indii, gdzie los nie był dla niego łagodny, zabrał mu syna, który zginął w wypadku i żonę z córką, które zostały mu odebrane. Te wydarzenia sprawiły, że przestał widzieć sensu w życiu, wdawał się w bójki i nie był szczęśliwy. Widząc jak się powoli stacza jego rodzina z Anglii ściągnęła go do siebie. Tam też zaczął biegać. Jego osiągnięcia są NIESAMOWITE, kilkakrotnie ustanowił nowy rekord świata w swojej grupie wiekowej, regularnie zdarzało mu się być lepszym na trasie od ludzi czterokrotnie młodszych, nie mówiąc już o samym fakcie, że dożył 100 lat i ma się dobrze.

faujasingh_story_647_112315063409

Jak on to robi, że mu się chce?

Patrząc na jego uśmiechniętą twarz zastanawiałam się jak on to robi, że mu się chce? Czy można dożyć 100 lat i być zdrowym i szczęśliwym? Otóż można, a poniżej kilka rad od Fauja Singh.

adorable-animal-beautiful-573258

Lekcja 1

Jednym z podstawowych czynników sprzyjających długowieczności jest wczesne chodzenie spać i wczesne wstawanie.

Jeden z dziennikarzy miał się spotkać z Fauja na filmowej premierze, jednak ten pogodny Pan odwołał spotkanie, bo film miał się skończyć o 22.30, a to pora, o której on zwykle już śpi. 

apple

Lekcja 2

Jedz skromnie, zachowując sztukę prostoty i pij dużo wody.

Fauja ma skromną, wegetariańską dietę składającą się głównie z chleba, soczewicy i kilku szklanek wody dziennie, połączoną z absolutną abstynencją, jeśli chodzi o alkohol.

active-activity-beach-40815

Lekcja 3

Nie ma rzeczy niemożliwych. Chcieć to móc.

Kilka osiągnięć Fauja Singh:

  • Fauja biegnie swój drugi londyński maraton i bije rekord świata dla zawodników powyżej dziewięćdziesiątki;
  • biegnąc trzeci londyński maraton, kolejny raz pobija rekord świata w swojej grupie wiekowej;
  • w 2003 roku przebiega trzy pełne maratony;
  • walczy z wyczerpującym terminarzem startów, żeby przebiec maraton w Nowym Jorku w ciągu 7 godzin, upada za metą i zostaje uhonorowany medalem Ellis Island Medal of Honor;
  • w 2005 roku jednego dnia ustanawia pięć rekordów świata, biorąc udział w biegach na dystansach od 100 do 5000 metrów.
colorful-colourful-outdoors-830829

Lekcja 4

Wiara czyni CUDA!

Gdy zapytano Fauja Singh, czy osiągnął tyle w bieganiu dlatego, że jest Sikhem, odpowiedział: „Wierzymy w zdrowy styl życia, abstynencję, jesteśmy przeciwni paleniu papierosów i temu wszystkiemu, co szkodzi ciału, które dostaliśmy od Boga. Stosując się do tych zasad, pozytywnie świadczę o mojej wierze”.

art-dawn-dusk-56006

Lekcja 5

Zachowaj szacunek dla siebie samego, szacunek dla innych, zasadę fair play i troskę o sąsiadów.

bank bicycle bike 50546

Lekcja 6

Nie zasłaniaj się wiekiem i nie używaj wieku jako wymówki. Wstań i rusz się!

Jego słowa są pełne mądrości: „Nic nie wiem na temat naukowych doniesień. Wiem za to, że wszystko, co się dzieje, dzieje się dzięki woli bożej. Ludzie nie powinni zaniedbywać aktywności fizycznej, kiedy się starzeją. Oczywiście jest wtedy trudniej, ale nie jest niemożliwością znów rozruszać ciało, pod warunkiem że robi się to stopniowo. Próbuj krok po kroczku, codziennie zwiększając dystans. Poza tym, kiedy jesteś już na emeryturze, to co innego masz do roboty?”.

blur close up composition 760724

Lekcja 7

Znajdź swój cel, zapisz go i dąż do niego.

Powiedział: „Ludzie potrzebują celów, które poprowadzą ich przez życie.” 

back-view-backlit-city-847483

Lekcja 8

BĄDŹ WDZIĘCZNA za wszystko co Ci się przydarza i otaczaj się pozytywnymi ludźmi!

Singh powiedział, że się nie stresuje. Jaki jest sens w zamartwianiu się małymi rzeczami? Czy słyszałaś kiedyś o osobie, która umarła ze szczęścia? Śmiech i radość są najlepszym lekarstwem na świecie! Śmiej się jak najwięcej!

Uwielbiam ludzi z pasją! Mam nadzieję, że zainspirował Cię ten poczciwy staruszek do zadbania o siebie. Swoją drogą nawet nie wiem, czy mi wypada tak go nazywać, skoro jest taki wysportowany, że pewnie by i mnie prześcignął w bieganiu. 

A teraz zanstanów się, co jest Twoją pasją? Czy znajdujesz czas na rozwijanie jej?  I jeśli chcesz podziel się swoim odkryciem w komentarzu. Ślę Miłość – Ania 🙂


Czy podobał Ci się ten artykuł? Jeśli tak, zapisz się na mój bezpłatny newsletter. Co wtorek wysyłam maile pełne inspiracji i motywacji do tego, byś była Cała i Zdrowa! Zapraszam 🙂